Як навчають дітей у Польщі

Сусідня з Україною Польща має багату історію розвитку освіти. Польська освітня система одна з тих, досвід якої переймає Україна при впровадженні власних реформ цієї галузі. Пропонуємо познайомитися ближче з тим, як навчають дітей у сучасній Польщі.

Дошкільна освіта

Дошкільні навчальні заклади у Польщі мають назву «передшкола». Зазвичай до них потрапляє малеча у віці від трьох до шести років. На потребу батьків, дитина може відвідувати спеціальні групи, куди приймають зовсім маленьких крихіток, починаючи від піврічного віку. У державних дитячих садочках батьки сплачують тільки за харчування дітей, так як і в Україні. Приватні дошкільні навчальні заклади наполовину фінансують батьки, іншу частину суми зазвичай виділяють з місцевого бюджету населеного пункту.

Кількість місць у муніципальних садочках обмежена, в першу чергу туди потрапляють діти, які відносяться до пільгових категорій населення. Працюють такі заклади лише до п’ятої години вечора, а наповнюваність груп може становити до двадцяти п’яти дітей.

Інша ситуація у приватних садочках: тут діти їздять на екскурсії, вивчають іноземні мови, мають змогу займатися мистецтвом та плаванням,харчуються їжею, яку привозять спеціальні служби харчування.

Втім, відвідувати садочок до школи не обов’язково, достатньо лише пройти спеціальні курси підготовки , яку називаються «зеровка», на зразок нульових класів, які були у нас раніше. Це можна зробити безпосередньо у школі, в садочку і в спеціальних підготовчих пунктах.

Початкова і середня шкільна освіта

У школах польські діти навчаються з семи до п’ятнадцяти років. В перші три роки шкільного життя практично відсутній поділ навчального матеріалу на окремі дисципліни. Усі уроки викладає один педагог, окрім хіба що фізичної культури, мистецтва, музики тощо. Оцінок школярам не ставлять до третього класу.

Надалі починається поділ на предмети, які викладаються окремими фахівцями. У польських школах шестибальна система оцінювання, найвищою оцінкою є «шістка». Наприкінці шкільного навчання діти пишуть тест, результати якого вплинуть на подальший вступ до ліцеїв та технікумів.

Ліцеї та технікуми

Старші школярі продовжують своє навчання три роки у ліцеях або чотири у технікумах. Державні високопосадові планують збільшити термін навчання у цих закладах ще на один рік. Також планується в Польщі ліквідація професійних навчальних закладів, де випускники шкіл отримують робітничі спеціальності.

В ліцеях та технікумах Польщі усі навчальні дисципліни викладаються на базовому та більш поглибленому рівні. В залежності від ступеню оволодіння знаннями, випускники можуть обирати університети для отримання вищої освіти.